Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich

W dniach 14-18 listopada w Tartu (Estonia) odbyły się XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich (Baltic Way). Nasza reprezentacja w składzie: Krzysztof Karwik, Jakub Pieczonka, Patryk Rosół, Tadeusz Rylski, Szymon Urban zajęła pierwsze miejsce.

Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami oraz wynikami.

Rozwiązania zadań z drugiej serii
W sekcji zadania znajdują się już rozwiązania zadań z drugiej serii zadaniowej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Zadania z III serii zawodów pierwszego stopnia
Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami z III serii zawodów pierwszego stopnia.
Przypominamy również, że termin nadsyłania rozwiązań zadań z II serii upływa 12 listopada.
Rozwiązania zadań z pierwszej serii
W sekcji zadania znajdują się już rozwiązania zadań z pierwszej serii zadaniowej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Sprostowanie
UWAGA! W pierwotnie opublikowanej treści zadania 6 w definicji dobrej pary zabrakło założenia o zakresie zmiennych x, y - rozważamy wyłącznie x, y ze zbioru {1, 2, ..., 2n}. W pliku z treściami zadań znajduje się już poprawiona wersja.
Zadania z II serii zawodów pierwszego stopnia
Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami z II serii zawodów pierwszego stopnia.
Zadania z I serii zawodów pierwszego stopnia
Dostępne są już zadania z I serii zawodów pierwszego stopnia.
76 Olimpiada Matematyczna – informacje organizacyjne

Dostępny jest już terminarz 76 Olimpiady Matematycznej:

  • Zawody I stopnia
    • I seria: 1.09 – 14.10
    • II seria: 1.10 – 12.11
    • III seria: 1.11 – 2.12
  • Zawody II stopnia: 14 – 15.02
  • Zawody III stopnia 2 – 3.04

Zadania pierwszej z trzech serii zawodów I stopnia zostaną opublikowane 1 września. Aby wystartować w 76 Olimpiadzie Matematycznej należy:

  • zarejestrować się w systemie informatycznym Olimpiady. Po zalogowaniu do systemu możliwe będzie przesłanie rozwiązań.
  • rozwiązania zadań zawodów I stopnia należy umieścić w osobnych plikach PDF oraz podpisać imieniem, nazwiskiem oraz adresem e-mail; Mogą to być zarówno rozwiązania redagowane komputerowo jak i skany rozwiązań zapisanych odręcznie.
  • rozwiązania zamieścić w systemie informatycznym zgodnie z instrukcją, nie później niż wskazuje na to termin oddawania rozwiązań danej serii;
Ponadto zachęcamy, aby umieszczania zadań w systemie nie odkładać na ostatni moment.

18. Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna
W dniach 24-30 sierpnia w Szeged (Węgry) odbyła się 18. Środkowoeuropejska Olimpiada Matematyczna. W zawodach wzięło udział 10 krajów. W zawodach indywidualnych Polacy uzyskali następujące wyniki:
  • Magdalena Pudełko i Michał Wolny zdobyli złote medale, uzyskując po 31 punktów (na 32 możliwych);
  • Tymon Sidor, Jan Micyk i Grzegorz Kaczmarek zdobyli srebrne medale, uzyskując odpowiednio 24, 24 i 21 punktów;
  • Jakub Świcarz zdobył brązowy medal, uzyskując 20 punktów.

W zawodach drużynowych reprezentacja Polski zwyciężyła z dorobkiem 56 punktów (na 64 możliwych), wyprzedając drugie Niemcy i trzecią Szwajcarię.

Przewodniczącym polskiej delegacji był Dominik Bysiewicz, a jego zastępcą Kosma Kasprzak.

Serdecznie gratulujemy uzyskanych rezultatów!

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

W dniach 11–22 lipca w Bath (Wielka Brytania) odbyła się Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. W zawodach wzięło udział 609 uczestników z 108 krajów. Polskę reprezentowali: Jeremi Hyska, Stanisław Lada, Michał Lipiec, Antoni Mazur, Konstanty Smolira i Mateusz Wawrzyniak. Opiekunami polskiej drużyny byli Tomasz Cieśla i Łukasz Bożyk.

Konstanty Smolira zdobył złoto (31 pkt.), srebra zdobyli Antoni Mazur (28 pkt.), Mateusz Wawrzyniak (26 pkt.), Stanisław Lada (23 pkt.) oraz Jeremi Hyska (22 pkt.), a Michał Lipiec zdobył brąz (21 pkt.). Łączna suma punktów wszystkich naszych zawodników wyniosła 151 pkt., co w klasyfikacji drużynowej przełożyło się na rewelacyjne dziewiąte miejsce.

Zawody wygrał Chińczyk Haojia Shi, który jako jedyny zdobył komplet punktów.
Pełne wyniki indywidualne i drużynowe, a także treści zadań można znaleźć na oficjalnej stronie olimpiady.

Miłym akcentem tegorocznych zawodów jest to, że zadanie czwarte zostało zaproponowane przez Polskę. Autorem zadania jest Dominik Burek, członek Komitetu Głównego OM.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Oświadczenie Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej

Komitet Główny Olimpiady Matematycznej zdecydowanie nie zgadza się z decyzją podjętą przez Jury Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej o dopuszczeniu 6 uczniów z Rosji do startu w IMO 2022. Przedstawiciel Polski głosował przeciwko zmianie regulaminowej umożliwiającej start Rosji w zawodach.

Co prawda dopuszczeni uczniowie mają startować tylko zdalnie i tylko jako indywidualni uczestnicy a nie drużyna, to na kartach historii zapisze się uczestnictwo uczniów reprezentujących bezwzględnego agresora w wojnie przeciw niepodległej Ukrainie. Komitet Główny Olimpiady Matematycznej jest przeciwny udziałowi uczniów z Rosji i z Białorusi w jakiejkolwiek formie w IMO 2022. Rozumiemy, że nasz protest może krzywdzić uzdolnionych matematycznie reprezentantów Rosji i Białorusi, ale w tej chwili najważniejszym celem całego cywilizowanego świata jest zatrzymanie zabijania tysięcy niewinnych i często bezbronnych ludzi na Ukrainie.

8 marca w Charkowie podczas ostrzału artyleryjskiego zginęła Julia Zdanowska. Ta 21 letnia dziewczyna w 2017 roku reprezentowała Ukrainę na EGMO i zdobyła srebrny medal. Była bardzo zdolną młodą osobą, która mogła wnieść do życia swojej ojczyzny tyle dobrego. Niestety decyzją rosyjskich oprawców unicestwiono to młode piękne życie. Widząc zdjęcia uśmiechniętej Julii wszyscy powinniśmy protestować. Nie możemy milczeć ...

Mamy nadzieję, że protesty takie jak ten ze wszystkich środowisk w końcu dotrą do społeczeństwa rosyjskiego i białoruskiego, i wniosą choćby mały przyczynek do zakończenia wojny.

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej