Olimpiada Matematyczna ma na celu rozbudzenie i rozwijanie pasji do królowej nauk. Mamy nadzieję, że czas spędzony z matematyką będzie dla Was przyjemnością oraz okazją do zawarcia nowych znajomości.
Matematyka jako nauka jest bardzo szeroką dyscypliną i ma wiele oblicz. Powszechnie na świecie przyjmowane jest, że zadania na olimpiadach matematycznych pochodzą z jednej z 4 dziedzin: algebry, kombinatoryki, geometrii i teorii liczb.
Niekiedy królowa nauk objawia się wielodniowym, wielomiesięcznym, a nawet wieloletnim namysłem nad jednym trudnym problemem. Innym razem rozwiązuje się wiele prostszych problemów. Na Olimpiadzie Matematycznej również mamy pewne zróżnicowanie – zawody I stopnia trwają około 3 miesięcy, a na zawodach II i III stopnia zadania każdego dnia rozwiązuje się przez 5 godzin.
Olimpiada Matematyczna jest trudna – do finału kwalifikuje się zazwyczaj około 100-150 osób w skali kraju. Zadania mają być sporym wyzwaniem dla uczestników, nie należy się zniechęcać w przypadku trudności. Osiągnięcie poziomu finalisty czy laureata może zająć kilka lat pracy.
Na sukces w Olimpiadzie Matematycznej składa się wiele czynników – oprócz talentu i wiedzy znaczenia ma także umiejętność radzenia sobie ze stresem, działania pod presją czasu, a także szczęście. Przestrzegamy przez zniechęcaniem się w przypadku niepowodzeń – Olimpiada ma swoją specyfikę i można zostać wybitnym matematykiem, niekoniecznie osiągając na niej sukcesy.
Olimpiada rozpoczyna się 1 września, startować mogą wziąć wszyscy uczniowie polskich szkół i obywatele polscy uczący się za granicą. Gorąco zachęcamy do udziału!